Tänapäeval eelistab üha suurem hulk äärelinnade omanikke tavalistest kaevudest loobuda lubjakivist põhjaveekihti ulatuvate kaevude kasuks. Need on nn paekivikaevud, mis tagavad puhta veevarustuse. Sellise allika tootlikkus on märkimisväärne ja kasutusiga on palju pikem kui tavalistel liivakaevudel ja kaevudel. Kaevu puurimine lubjakivisse pole lihtne, seetõttu kasutatakse selle puurimiseks ainult spetsiaalset mobiilset tehnikat. Tavaliselt kasutatakse pöörlevat meetodit.

Töö käigus jõutakse põhjaveekihtideni lubjakivis, mis võib olla 10-300 m. Paekivi puurimisel võib tekkida palju raskusi. Seetõttu on töö maksumus kallim kui tavalise kaevu paigaldamine, kuid tulemus on täiesti erinev.

Mis on selline kaev? See on joogivee allikas täisnurga all maasse süvendatud tüve kujul. Tüvi on täiesti sirge, võib ulatuda 10 m sügavusest kuni 300 m sügavuseni.Sügavus oleneb piirkonnast, kus paeveekiht esineb. Sellise kaevu paigaldamiseks on vaja spetsiaalset varustust.

OMADUSED lubjakivile

Vett saab toota pidevalt, kaevu jõudlus püsib suurepärane mitu aastakümmet. Selliseid kaevu nimetatakse tinglikult ammendamatuteks.

Allika põhi ja tüvi on mudamata, kuna puudub liiva- ja mudakiht. See tähendab, et sellise kaevu hooldus on võimalikult lihtne, puuduvad kulukad meetmed puhastamise korraldamiseks. Veevarustust pole vaja peatada.

Kaevandamisel läbib vesi lubjakivikihte, mis toimivad filtrina. Seetõttu on see võimalikult puhas, reovee ja muude kahjulike ainete siia sattumine on ebatõenäoline, eriti kui järgitakse kõiki asukoha valimise meetmeid.

Sellise allika jõudlus on suurepärane. Kaevu sügavus on märkimisväärne, korraldamine maksab ka, kuid vooluhulk on ligikaudu 2 kuupmeetrit tunnis. Seda piirab ainult toru läbimõõt. Kõige parem on selline kaev teha mitte ühe maja, vaid kogu asula jaoks. Jõudlusest piisab ja kulud on palju väiksemad kui saidi ühe omaniku jaoks.

Sellise allika kasutusiga on märkimisväärne, keskmiselt ulatub see 50 aastast. Samal ajal jääb jõudlus samale tasemele.

Kaevude puurimine ja selle kasutamine on erinevalt tavalistest puuraukudest ja liivaallikatest täiesti sõltumatud ilmastikutingimustest. Sagedased tugevad vihmasajud, pidevad lumesajud ja lumemasside sulamine ei mõjuta veevarustust. Kaev töötab korralikult igal ajal aastas, on vaja ainult täpselt kindlaks teha, milline on selle esinemise sügavus. Selleks viiakse eelnevalt läbi spetsiaalne hüdrogeoloogiline uuring.

KAS MA PEAN KASUTAMA KORRAST?

Paekivini ulatuva kaevu puurimisel tuleb meeles pidada, et korpuse olemasolu on vajalik. Sellised torud kaitsevad seinu valgumise, mustuse ja maapinna niiskuse sattumise eest pagasiruumi. Varem valmistati toru ainult terasest, kuid tänapäeval on rohkem kaasaegseid võimalusi. Näiteks paigaldavad nad tugevaid ja vastupidavaid plasttorusid.

Milleks siis lubjakivikihini ulatuvate kaevude tegemisel manteltoru vaja? Tüve ülemised kihid läbivad mulda, mis võib olla allutatud erinevatele negatiivsetele mõjudele. See on seinte eraldumine pinnase liikumise ajal ja maapinna niiskuse, eriti kaljuvee, tungimine. Kõik see saastab kaevu ja selle puhastamine pole nii lihtne, eriti kui sügavus on märkimisväärne.

Paeveekihini ulatuva kaevu jaoks on vaja kaitset, et see ei variseks. Toru sobib selleks suurepäraselt. Plastist korpusega torudel on palju eeliseid, sealhulgas korrosioonikindlus. Terastorud saavad töö käigus kiiresti vigastada, neil puudub vajalik tsinkimiskiht. Plastik talub suurepäraselt negatiivseid kasutustingimusi, agressiivset keskkonda. Nad ei mädane, ei roosteta, ei vaju vee mõjul kokku.

Seina paksus peab olema vähemalt 5 mm, korpuse toru on valmistatud toiduplastist, mis ei mõjuta üldse joogivee kvaliteeti.

Toru kinnitusviis on keermestatud, st üks sektsioon kruvitakse sõna otseses mõttes teise sisse, samal ajal kui sisepind jääb sile ja tahke.